Bilim dünyası tarafından ilk olarak keşfedilen A vitamini, insanların vücuduna pek çok faydalar sağlamaktadır. Yağda eriyen bu vitaminlerin hangi yiyeceklerde bulunduğunu, eksikliğinde neler olabileceğini ve en önemlisi de vücuda sağladığı faydaların neler olduğunu sizlere aktarmaya çalışacağız. Böylece sizler de farkında olmadığınız durumlar karşısında bilinçli yaklaşım sergileyebilecek ve A vitamini eksikliğinizin tespit edilmesi için gerekli klinik çalışmaları talep edebileceksiniz. İşte tüm bunlar için bilinçli olmanızı sağlayacak önemli bilgileri sıralıyoruz.

 

A VİTAMİNİ HANGİ ŞEKİLLERDE BULUNUR?
İnsanların doğal yaşamlarında A vitaminini vücutlarına alabilecekleri iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisi “karoten” olarak adlandırılmakta olup, hem bitkisel, hem de hayvansal gıdalardan temin edilmektedir. Diğer bir türü ise “retinol” olarak adlandırılan ve yalnızca hayvansal gıdalardan alınan A vitamini çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.

A VİTAMİNİ BAKIMINDAN ZENGİN YİYECEKLER NELERDİR?
Başta sarı renkli veya yeşil yapraklı sebzeler olmak üzere, havuç,  süt, yumurta, karaciğer ve böbrek gibi besinler, domates, mantar, ceviz, fıstık, buğday ve balık yağı gibi yiyeceklerin A vitamini bakımından en zengin yiyecek grupları olduğunu söyleyebiliriz.

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR? ZARARLARI VAR MIDIR?
Vücudumuza pek çok faydası olan vitaminlerden bazılarının eksikliğinde çeşitli problemler oluşur. Peki A vitamini eksikliğininde ne gibi problemler oluşur ve A vitamini eksiliğinin sebepleri nelerdir ?

Nedenleri:

 • Düzensiz, yetersiz ve bilinçsiz beslenme sonucunda vücudunuzda A vitamini  eksikliği oluşabilir.
 • Bunun dışında alkol tüketiminin aşırı seviyelerde olması bu vitaminin eksikliğini oluşturduğunu söyleyebiliriz.
 • ​Yine ilaç kullanımlarında dikkatsizlik sonucu vücudun A vitaminine karşı yetersizliği görülecektir.

Zararları:

 • Depoladığı A vitamini eksikliğinde, vücudun ihtiyacı olan bu kaynağı çekileceği organımız karaciğer olacaktır. Bu nedenle bazı rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilir.
 • Diş etlerinin sağlığında büyük etkileri olan A vitamini eksikliğinden kaynaklı    olarak kanama veya deformeler yaşanabilmektedir.
 • Bağışıklık sistemi bakımından büyük öneme sahip olduğu için bu vitamini yeterli almamak, direncin düşmesine ve çabuk hastalanmalara neden olan   mikroplara açık hale gelinmesine neden olacaktır.
 • En önemli zararları ise göz sağlığının bozulmasına ve görme bozukluklarının oluşumuna neden olmasında görülmektedir.

 

A VİTAMİNİ FAYDALARI NELERDİR?

Hayvansal ve bitkisel gıdalardan temin edilebilen  A vitamini ne gibi faydalar sağlar diye merak ediyorsanız, işte sizi bu sorunuzun yanıtlarıyla baş başa bırakıyoruz.

 • Göz sağlığının korunmasında, göz hastalıklarının tedavisinde ve gece körlüğü rahatlığında A vitamini takviyeleri çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Bu da A vitaminin faydaları arasında en etkili olduğu organımızın göz olduğunu belirtmemizi sağlayacaktır. Bu vitamini yeterli seviyelerde aldığınız da tüm göz problemlerinizin hafiflediğine şahit olabilirsiniz.
 • Cildinde son dönemlerde sivilcelerle yoğun bir şekilde baş etmek zorunda kalanların, A vitamini almaları halinde memnun kalacakları görülecektir. Çünkü bünyeye alınacak olan bu vitamin neticesinde sivilcelerin kendiliğinden sönmekte olduğu ve tekrar çıkmamak üzere kaybolacaklarını da görebilirsiniz.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve dış kaynaklardan gelecek mikropların önlenmesinde etkili bir vitamin olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudumuzun, organlarımızın ve dokularımızın sağlıklı bir biçimde çalışmasındaki rolünü göz ardı etmek imkansızdır.
 • Saç diplerinin kurumamasında ve kepeklerin oluşmamasında etkili olduğu için kozmetik alanında ve kozmetik ürünlerinde de tercih edilen bir vitamindir. Vücuda doğrudan alınmasının da son derece etkili olduğu alanlardan birisi saç sağlığına yöneliktir.
 • Kanser gibi ciddi hastalıkların oluşmasına karşı ürettiği antioksidan etkisi sayesinde vücudun çeşitli rahatsızlıklara karşı dirençli olmasını sağlayacaktır.
 • Özellikle çocuk yaşlardan itibaren güçlendirmeye çalışılan kemiklerin sağlıklı çalışmasında ve gelişmesinde etkili olan bu vitamini içeren besinlerden tüketmek faydalı olacaktır.
 • Son yıllarda en önemli faydalarından birisi ise güneşin zararlı ışınlarından etkilenen akneli ciltlerin veya cilt kanseri hastalarının tedavisinde kullanılmasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *