post

 

Vücudumuz tarafından depolanamayan C vitamini, fazlalığı halinde idrarla vucut dışına atılır. Bu yüzden her gün yeniden alınması gereken bir vitamindir. İnsanların çok uzun süre güneşte kalmalarında yani güneş çarpmalarında, sigara dumanına ve hava kirliliğine maruz kalmalarında ve daha bir çok olumsuzluklarla savaşmasında oldukça etkili olan bir vitamindir. Vücuda çok sayıda faydası bulunan C vitaminin eksikliğini kapatabilmek için düzenli beslenme programı hazırlayabilirsiniz. Öncelikle C vitamini eksikliğinde vücudun ne durumda olacağını veya faydalarının neler olduğunu öğrenirseniz, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümü için araştırmalarınızı netleştirebilirsiniz.

 

C VİTAMİNİ FAYDALARI NELERDİR?

 • Bağışıklığı güçlendirici etkisini görebileceğiniz C vitamini faydaları arasında soğuk algınlığı, grip, nezle gibi solunum yollarını etkileyen ve vücudu güçsüz hale getiren rahatsızlıkları iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda virüslerle savaşmanızı kolaylaştıracağı için bu etkiyi de hissedebilirsiniz.
 • Uzun süren bası yaraları, kırık kemiklerin yaralanması, derinliği bulunan yaraların açılması, kaslardan kaynaklı bu şikayetlerin yaşanması durumunda C vitamini tüketimi işlerinizi çok daha kolay bir hale getirecektir.
 • Kalp krizi geçirme riskini azaltan ve damar tıkanıklıklarını iyileştirme özelliğini görebileceğiniz bu vitamin sayesinde kan akışı ve kolesterol dengesi de daha düzenli bir hal alacaktır.
 • Göz tabakalarında meydana gelen rahatsızlıklar ve katarakt oluşumuna neden olacak faktörlerden sizi hızla uzaklaştıracaktır.
 • Kanser gibi ciddi hastalıklara neden olan faktörlere karşı savaşma gücü bulunmaktadır. Aynı zamanda cilt kanserine karşı da etkisinin muhteşem bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz.
 • Uzun süren kronik stres hallerinden kurtulmak için bol bol C vitamini ağırlıklı gıdalar ile beslenmeniz gerekmektedir.

 

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE NELER OLUR?

Vücudun günlük yeterli miktarını aldığınız da faydalarını göreceğiniz C vitamini fazlalığı durumu söz konusu olmayacaktır. Çünkü vücudun depolamadığı ve idrar yoluyla vücuttan attığı bu vitamin için her gün yeniden beslenmenize dikkat etmeniz gerekecektir.

Aksi halde C vitamini eksikliği nedeniyle;

 • Cilt problemleri, sivilce ve akneler,
 • Yaraların kapanmaması durumu,
 • Göz rahatsızlıkları ve katarakt oluşumu
 • Kanser türlerinin oluşumuna neden olan oksidanlarla etmek,
 • Daha ağır yorgunluklar ve stres

gibi şikayetlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sizi bu durumlardan kurtaracak olan C vitamini ağırlık besinleri öğrenerek, sizler de düzenli tüketimler sayesinde çeşitli rahatsızlıklardan kolayca sıyrılabilirsiniz.

 

C VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE VAR?

C vitamini içerikli besinlerin listesini inceleyerek, sizler de hangilerini daha sık tüketebileceğinize karar verebilirsiniz.

 • Biber Türleri

Sarı, kırmızı, dolmalık, yeşil ve acı biber türleri sayesinde günlük ihtiyacınız olan C vitamini oranının büyük bir çoğunluğunu elde edebileceksiniz.

 • Baharat Çeşitleri

Kekik başta olmak üzere farklı baharatları kullanmanız sayesinde vücudunuz bu vitamini almaya başlayacaktır.

 • Kivi

En yoğun C vitamini içeren meyvelerden birisi olarak kivinin karşımıza çıktığını görebilirsiniz. Ayrıca lif, E vitamini, potasyum ve K vitaminlerini de içermektedir.

 • Karnabahar

Vücudun C vitamini ihtiyacının % 70’den fazlasını karnabahar sayesinde karşılayabilirsiniz.

 •  Diğer Besin Türleri

Yukarıdakilerin dışında taze fasulye, balkabağı, kuşkonmaz, patates, bezelye ve soğan gibi besinlerin de tüketilmesi sayesinde bu vitamini alabileceğinizi belirtebiliriz.

 

C VİTAMİNİ İÇERİKLİ BESİNLER NASIL TÜKETİLİR?

Sebzelerin hazırlanmasında uzun süre pişirmenin vitaminleri yok edeceğini unutmamalısınız. Buna göre brokoli gibi besinleri yalnızca kısa süre haşlayarak tüketmek yeterli olacaktır. Meyvelerin de çiğ biçimde yenilmesi sayesinde daha iyi sonuçlar alınabilecektir. Bu meyve ve sebzeleri önceden pişirmek ve dondurduktan sonra tüketmek ise C vitamini oranlarını git gide düşürecektir.

 

C VİTAMİNİ İÇİN BESİN TÜKETİMİNDE NEYE DİKKAT ETMELİYİM?

C vitamini içerikli besinlerle ilgili belirttiğimiz listenin daha çok uzayıp gitmesi mümkündür. Belirtilmeyen bazı besinlerin ise asitli olması gibi nedenlerden dolayı danışılmadan tüketilmesi zararlı olabilmektedir. Eğer mideniz yanıyorsa ve reflü gibi hastalıklarınız varsa siz de önce doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *