post

İnsanların yaşamlarını olumsuz bir şekilde etkileyen göz rahatsızlıkları bulunmaktadır. Bunların bazıları kalıcı hasarlara yol açarken, bazıları ise çeşitli cerrahi müdahaleler sonucunda tamamen veya kısmi olarak iyileştirilmektedir.
Yaştan kaynaklı olarak veya büyüme çağından itibaren rastlanan göz rahatsızlıklarına karşı tedbir amacıyla uygulanacak davranışlardan birisi de vücudun sürekli A vitamini almasını sağlamaktır.

 

A VİTAMİNİ HANGİ GÖZ HASTALIKLARINA İYİ GELİR?

  • Göz rahatsızlıkları arasında insanların en çok etkilendikleri ve kalıcı hasarların yaşandığı kuru göz, gece körlüğü gibi çeşitleri bulunmaktadır.
  • Bununla birlikte yaşın ilerlemesine bağlı olarak katarakt rahatsızlıkları da sürekli olarak yaşanan göz hastalıklarıdır.
  • Makular dejenerasyon da yine göz rahatsızlıkları arasında yaşa bağlı olarak gelişen ve keskin görme yetisinin kaybı şeklinde açıklanabilmektedir.
  • Göz kapağından retinaya kadar her derinlikte göz sağlığının olumlu etkilenmesinden yiyecek içeceklerin ve bunlarda bulunan vitaminlerin de değeri bulunmaktadır.

Tüm bu göz rahatsızlıklarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Cerrahi müdahale, çeşitli ilaçların veya damla gibi ürünlerin kullanılması halinde daha az hasarla kurtulabileceğiniz bu rahatsızlıklara karşı bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

İlaçların dışında vücudun göz sağlığına olumlu etkilerini göreceğiniz A vitaminini yeterli şekilde almasına olanak verebilirsiniz. A vitamini eksikliğinde yukarıdaki rahatsızlıkların daha erken süreçlerde yaşandığına şahit olursunuz.

Sizler de bu rahatsızlıklara karşı uygulanacak tedaviler için A vitamini desteğini sağlamak istiyorsanız, çeşitli besin gruplarının tüketimine ağırlık verebilirsiniz.

A VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE VARDIR?
Vitaminler arasında göz için en faydalı olan A vitamini bakımından zengin besinleri bilmek gerekmektedir. Buna göre değiştirilecek olan besin alışkanlıkları ile birlikte göz sağlığı başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlığın da giderilmesi sağlanmaktadır.

Eksikliğinde çeşitli cilt rahatsızlıklarını, göz hastalıklarını, bağışıklığın zayıflamasını ve kemiklerin güçsüzleştiğini hissedeceğiniz A vitamini için tüketeceğiniz bazı besinler, bu sorunlarınızı kısa vadede yok etmeye yetecektir.

A vitamini  yeşil yapraklı bitkilerde, süt ürünlerinde, sakatatlarda, domateste, balık yağlarında ve özellikle de havuçta zengin bir biçimde bulunmaktadır.
Hem hayvansal gıdalardan, hem de bitkisel gıdalardan alınabilen bu vitamin sayesinde sizler de başta göz sağlığınızı kazanmış olacaksınız.

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN DİĞER BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yazımızın başında belirttiğimiz göz hastalıklarının temelinde yatan nedenlerden birisi A vitamini eksikliğidir. Ancak A vitamini yalnızca göz sağlığının olumsuz etkilenmesiyle kendisini belli etmez. Bunun dışında farklı belirtileri ve neden olduğu rahatsızlıklar bulunmaktadır.

  • Cildinizin sivilce oluşumuna neden olan faktörleri tetikleyen A vitamini eksikliğini gidermeniz halinde bunların kaybolduğunu görebilirsiniz.
  • Antioksidan etkisini göstermesiyle birlikte kanser gibi hastalıkların tedavisinde tercih edilen bir vitamindir.
  • Çocuklarda A vitamini eksikliğinin kemik hastalığı ve güçsüzlüğüne neden olduğu görülmektedir.
  • Bağışıklık sistemini zayıflattığı için dıştan gelen mikropların neden olduğu rahatsızlıklarda A vitamini eksikliğinin yeri hissedilmektedir.
  • Göz hastalıklarına ise doğrudan etki etmesiyle ünlü bir vitamindir. Özellikle havuç tüketiminin artırılmasıyla birlikte yukarıda saydığımız göz hastalıklarına karşı dıştan içe doğru muhteşem etkileri bulunmaktadır.

 

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN HANGİ VİTAMİNLER ALINMALIDIR?

Havuç tüketimi ve A vitamini göz sağlığı için iki faydalı etkendir. Bunun dışında C vitamini için turunçgilleri, E vitamini için kuruyemişleri, çinko için fıstık ve kabak çekirdeğini  ve deniz ürünlerini tüketirseniz, göz sağlığı için almanız gereken diğer vitaminlerden de eksik kalmamış olursunuz. Retina sağlığını korumakta olan dokosaheksaenoik asit ise orkinos, uskumru, sardalye gibi kabuklu deniz ürünlerinden elde edilebilir.

Böylece göz sağlığının düzenlenmesi için başta A vitamini içeren besinler olmak üzere, diğer tüm destekleyici vitaminleri alabileceğiniz yiyecekleri de sıklıkla tüketebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *